Rak form, polykromt målad dekor delvis kinesiserande, samt med fåglar och floral dekor, mot svart botten, bronserade detaljer, krönande löstagbara urnor. Pendel finns. H ca231.
Lod saknas. Delvis senare bemålat och senare sidglas. Skador. Dekordelar saknas. Sprickor. Krackelyr. Slitage. Ställvis kraftigt. Nyckel saknas.