Linneband. Bär dedikation "Till Brita Appelgren av förf. Evert Taube 1952". Försättsblad med intejpad blyertsteckning föreställande blomma signerad och daterad Evert Taube 1 XII 51 och dedicerad "Till älskade Brita". Bildstrl 10 x 7,5.
Medföljande tidskrift med publicerad skrift "Flickan i Havanna" av Evert Taube. Dedicerad "Till Brita Appelgren som såg när jag skrev detta. Evert Taube".
Fläckar. Slitage. Teckningen lös från sidan. Ej fullständigt genomgången.
Ballerinan och skådespelerskan Brita Appelgren.