BOK, "Historia Animalium eller beskrifning öfwer Djur Riket" av Magnus Orrelius, Stockholm troligen 1750.
Illustrerad med träsnitt i texten. Halvfranskt skinnband från 1800-talet.
Slitage, revor, många sidor med förluster som vid renovering ersatts med annat papper, fläckar, sidor saknas bla i början. Ej fullständigt genomgången.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.