Även bla "Svenskt Miniatyrmåleri" av Görel Cavalli-Björkman, Stockholm 1981, "Djur och Stilleben i karolinskt måleri" av Bertil Rapp, stockholm1951, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944" av Emill Hultmark, Uppsala 1944, "Axel Petersson Döderhultarn" av gunnar Jungmarker, Malmö 1969, "Svenskt och franskt 1700-tal" av Gunnar W Lundberg, Malmö 1972. Olika typer av bokband varav bla halvfranska skinnband.
Slitage, ej genomgångna.