Även bla "Ivar Arosenius, hans konst och liv" av Sven Sandström, Stockholm 1959, "A T Gellerstedt" av Harald Schiller, Stockholm 1931, 2 st "Oskar Bergman" av Martin Strömberg, "Carl Hill, hans liv och konst" av AD Anderberg, Malmö 1951, "Axel Fridell, ett konstnärsliv" av Karl Asplund, numr 143/500 med originaletsning av konstnären, Malmö 1937. Olika typer av bokband.
Slitage, ej genomgångna.