BÖCKER, 13 vol, "Histoire Ancienne des Egyptiens", av M Rollin, 1733-1739.

"Histoire Anicenne des Egyptiens, des Carthaginois, des Assyriens, des Babyloniens, des Medes et des Perses, des Macedonies, des Grecs". Tryckt hos J Wetstein & GS Smith, Amsterdam. Försättsblad med tryck i rött och savart. Skinnband med guldpräglad text.

Slitage.

Proveniens

Några volymer sign J Nerés.

Utropspris
4 000 SEK