GOLVUR, Pieter Klok, Amsterdam, 1700-talets första hälft.
Fanerad med alrot. Rak form, överdelen med kolonetter.. Urtavla märkt "Pieter Klok Amsterdam". Pendel, två lod, knoppar samt vev medföljer. H 239, b 50 Nyckel finns.
Slitage, repor, fodral omarbetat och kompletterat, ej funktionstestad
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.