Marmor och förgylld brons. Urhus på marmorsockel med förgylld bronsdekor. Urtavla i emalj bemålad med blommor, arabiska siffror, märkt "Faisante à Paris". Urverk med trådupphägning. Krön i brons med dekor av gudinna samt putto. H 41. Nyckel finns.
Omarbetad. Lagningar. Anlupet. Slitage. Nagg. Ej funktionstestad.