Klackringar. En med oval karneol med monogram "AFD", rikt ornerad skena, st 22,25/69,5, stpl möjl Johan Wahlström, Jönköping, 1850. En med lilia ametist och rikt ornerad skena, st 17,5/55, otydliga stämplar.
Slitage. Ametist med skada. En skena med skador.