Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

SOLUR, märkt Johan Koch, troligen 1700-tal.

Mässing, i originalschatull. Oktogonalt. Graverad dekor, på baksidan text. A tergo inskription: "Johan Koch Wienn Paris 48 Veneig 45 Ram 41 Offen 47 Prag 50 Perlin 52". Diam 9.

Ej komplett. Slitage, funktion ej kontrollerad. Schatullet med slitage, smärre skador.

Proveniens

Bengt Fredins samling.

Utropspris
5 000 SEK