Polykromt trädgårdsmotiv med träd, fåglar, vinrankor, palmetter och blommor. Vinröd huvudbård med palmett-, blom- och bladranka.
Ställvis hårt slitage, smutsig, smärre skador, obetydliga malskador, ställvis påmålad. Långsidorna med smärre trampveck och skador.