Allmoge
308273

SKÅP, sannolikt Gotland, bär dat 1730, 1700-/tidigt 1800-tal.

Två delar. Överdel med uppsvängt mittparti. Uppsvängda hörn. Två parställda dörrar med bakomliggande hyllor, en skedhylla. Något utskjutande underdel med parställda dörrar. Bakomliggande hyllor. Två bärhandtag på sidorna i gjutjärn. L 147, B 52, 195.

Bruksslitage. Märken och repor. Delar saknas. Maskstunget. Lagningar. Spricka. Färgslitage. Rötskador. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK