MATTA, Täbris. Ca 467 x 362.

MATTA, Täbris. Ca 467 x 362.

Benvit botten med polykroma boteh-, palmett- och blommönster samt arabesker och molnband. Röd huvudbård med botehs, palmetter och växtslingor. Inre sekundärbården med inskription i boteh.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, smärre malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck och skador.

Utropspris
7 000 SEK