Bicornen med knapp föreställande Stockholms stadsvapen. L 38. Värja med förgyllt grepp samt kavel i pärlemor. Klinga med etsad dekor. Medföljande skinnskydd. L 91.
Bicorne med skador och lösa delar. Värja saknar balja. Slitage och repor.
Faliljen Seth