Savonettur, ankargång, vit urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, plexiglas, diam ca5,2, ca105g. Originaletui medföljer. Klockkedja, variant av ankarlänk, l 19,5, ca 23,2g.
Ej funktionstestad. Slitage. Enstaka bucklor. Gravyrer. Repor på glas. Ställvis kraftigt slitage på klockkedja, springring doublé.