Svängd fanérad ryggbricka och stoppad sits, brickmärkta NK.
Slitage, smärre fanérskador.
Åke Stavenow (red), FORM, 1935, årg. XXXI, häfte 9, modellen avbildad på sid 218.
Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista.