BORDSPENDYL, boullestil, urverk märkt CH Paris, Just, Frankrike, sent 1800-tal.

Svängt fodral med fanér av sköldpaddimitation och mässingsinläggningar, beslagsdekor av mässing, krönande figurin. Fyra korta svängda fötter. H 41. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage, ställvis något lös och buktande mässingsdekor.

Utropspris
5 000 SEK