Smycken
282515

DAMUR, 14k guld, 1900-talets första hälft.

Manuelt urverk, plexi glas. Urhus i 14 k guld, med dekor av stiliserade växtslingor. Guldfärgad urtavla med arabiska siffror. Dubbel pansarlänk. L ca 16.

Ej funktionstestad. Bruksslitage. Urtavla med smärre fläck.

Utropspris
2 000 SEK