BORDSPENDYL, nyrenässans, Bernoux, Paris, Frankrike 1800/1900-tal.
Brons. Urtavla med romerska siffror. Krönt med dekor av urna. Rik dekor av stiliserade växtslingor. Urvärkt märkt "Bernoux, Paris, Brevete, 44474". H 39.
Ej funktionstestad. Sedvanligt slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.