Bas i marmor. Tympanonformat kröna. På fyra mässingsfötter. Rund emaljerad urtavla märkt á Paris. Dekor av sfinxer och kvinnorfigurer. H 38. Nyckel finns.
Repor. Sockel med nagg. Lagningar. Ej funktionstestad. Urtavla med smärre emaljskador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.