Förgylld och bronserad, skuren dekor i form av lagerbladsfestoner, kottar och krönande urna. H 94. Pendel finns. Nyckel finns.
Urverket utbytt. Glas med skador. Sprickor. Slitage. Färgbortfall. Ej funktionstestad. Urtavla med färgbortfall. Senare limmade fogar. Två knoppar saknas.