X-länk, Aliansguld Bäckman & Co, Hägersten 1972. Berlocker bl a i form av katt 18k guld, väska 9k guld, ekolon 18k guld, lyckta 14k guld, lilla sten 18k guld. Omkrets ca 20.
Smärre bucklor. Bruksslitage.