Grönmelerad marmor, mässing och kallförgyllda detaljer, urhus på kolonner, flankerande gripar, krönande urna. Emalj och mässingurtavla med romerska siffror. Pendel medföljer. Märkt S.H. Paris samt Samuel Marit, Paris. H 47. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad. Dekordelar med skador. Anlöpningar. Dekordelar saknas. Smärre nagg.