Porslin samt mässing. Svängd form. Reliefdekor av blommor. Urtavla av vit emalj. H 35. Nyckel finns.
Dekorslitage. Smärre nagg. Nagg samt spricka på emaljen. Skruv fattas till klangskålen. Ej funktionstestad.