GOLVUR, Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784), Växjö, 1700-tal/1800-tal.

Rakt fordral, utsvängd bas. Svartmålad med förgyllda ornament. Kinesiska figurscener samt putti. Floral dekor. Urverk från 1745-1750. Urtavla i förgyllt metall med bl a romerska siffror, märkt nr 293. Pendel samt 2 lod medföljer. H ca 235.

Slitage. Dekoren med slitage. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK