Svängt fodral, inläggningar i boulleteknik i mässing och sköldpadd med dekorbeslag och lister i form av örn, akantusslingor, musselformationer. Krön med pojke och hund, brons (möjl senare). Bladornerade svängda fötter med lejonmaskaroner. Delvis emaljerad urtavla med romerska siffror i blått. H 69. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Skador. Slitage. Senare pendelupphägning.