BORDSPENDYL, mässing, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Förgylld, urhus med rocailleornament och krönande figurin i form av man med metspö. Emaljerad urtavla. H 32. Glashuv och svärtad träsockel medföljer. H 43. Pendel medföljer.
Slitage. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.