Förgylld och bronserad, skuren dekor i trä i form av lagerbladskrans, draperade band, krönande fågel, fodral med glas för pendel samt sidor med glas och plast. Urtavla med arabiska siffror. H 101. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Mindre skador. Mindre dekordel medföljer löst. Index och sign bättringsmålat.