GOLVUR, Karl Johan, urtavlan märkt S. Urrström, 1800-talets första hälft.

Svängt fodral, björkfanér med intarsia av solfjädersmotiv. H 215. Pendel och två lod medföljer.

Slitage, sprickor, smärre fanérbortfall. En list saknas.

Utropspris
3 000 SEK