GOLVUR, 1800-talets andra hälft, Norrköping.

Svartmålad med guldmönster, fodral upp avsmalnande med runt klockhus. Urmakare Gottfrid Johnson, Urtavlan bär hans monogram G.J. Urtavla i glas med vit botten, blått index med romerska siffror, liten sekundvisare. Ett lod och pendel medföljer. Nyckel till fodralet finns. Norrköpning. H ca 222.

Brukslitage. Pendelpinnen av. Listen lös på nedtill på fodralet, vänstra sidan. Färg med krackelyr. Fodral med sprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK