SMINKDOSA, svart emalj och förgyllt silver, Art deco, Auguste Peyroula, Frankrike, 1920-tal.
Lås med skuren turkos och rosenstenar, avfasade hörn, invändigt med fasettslipad spegel, två fack med tillhörande puderkuddar samt läppstiftshållare. Franska stpl, nr. 2373. L 7,5.
Slitage. Fragment av förgyllning på utsida. Puderkuddar med skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.