Även "Sjömäns dagelige assistent eller anvisning uti de nödvändigaste stycken af Navigations wetenskapen..." av Lars And. Chierlin, Stockholm 17. Hel- resp halvfranskt skinnband. "Summarier öfwer hosgående båtsmans contract för städerne", Karlskrona 1776. Kungörelser i kopior och original, 13 st: Bla "Kongl Majts Placat angående de gamle myntenheternes inwäxlande" Stockholm 1717, Kongl Majts Placat angående tobacks handelen öfwer heela Sweriges rijke" 1682. Två lacksigill med Litauens stadsvapen från Litauiska legationen i London medföljer.
Slitage, kungörelserna med riss, veck samt några med skador, ej genomgångna.