Smycken
248142

HALSBAND SAMT SKÄRPLÅS, mässing samt hårarbete, empire, Omkr 1800.

Halsband i hårarbete med mässings detaljer, resp spänne i mässing. L 38 resp 4,5

Slitage, repor, spänne saknas till halbandet,

Proveniens

Närvarande under Karl XIII eller Karl XIV Johans kröning 1809 eller 1818.

Utropspris
2 500 SEK