Allmoge
247071

SKÄNKSKÅP, allmoge, Rättvik, Dalarna, bär dat 1800.

Kurbitsmålat. Överskåp med dörr samt två lådor, underskåp med dörr. Upphöjt krön med målad krona samt text "anno 1800". L 116, B 50, H 196. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Smärre sprickor. Borttagen fernissa.

Utropspris
8 000 SEK