BORDSUR, Louis XVI-stil, kallförgylld och brons bär sign Aug. Moreau, 1800/1900-tal.

Amor med koger och knippe pilar, bär sign Auguste Moreau, (Frankrike 1834 ­1917) efter. Patinerad och kallförgylld, sockel i grön marmor, kallförgyllt fodral med klövfötter, krönande rosettgirland. Urtavla i emalj med arabiska siffor och blomstergirlander. H 28.

Ej funktionstestad. Slitage. Kraftiga anlöpningar. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK