Samtida helfranskt skinnband, präglad och förgylld dekor mellan upphöjda bind. Graverad porträttbild av författaren, titel tryckt i rött och svart, illustrerad i löpande texten.
Slitage, skador från angrepp av skadedjur, ej genomgången.
Christian Hammers bibliotek enligt exlibris.