BOK, "Institutio Philosophiae secundum Principa..." av Antonio le Grand, Nürnberg 1711.

Samtida helfranskt skinnband, präglad och förgylld dekor mellan upphöjda bind. Graverad porträttbild av författaren, titel tryckt i rött och svart, illustrerad i löpande texten.

Slitage, skador från angrepp av skadedjur, ej genomgången.

Proveniens

Christian Hammers bibliotek enligt exlibris.

Utropspris
2 000 SEK