BOK, "Recueil D`Antiquités Egyptiennes, Etrusques, Grecques, Romaines et Gauloises", vol IV, Paris 1761.

Sentida halvfranskt skinnband, rikt illustrerad med planscher av forntida antikviteter.

Slitage, ej komplett verk.

Proveniens

Carl Gustaf Tessin enligt namskrift på försättsbladet.
Bengt Fredins samling

Utropspris
2 000 SEK