biskviporslin samt förgylld brons. Föreställande gudarna Venus och Mars. Pendel medföljer. L 39, h 49,5.
Bränningssprickor, spricka och dekorskador. Puttis vingar saknas, kvinnan saknar ett lillfinger samt spricka i stortån. Nyckel saknas.
Bengt Fredins samling.