Minnesmedalj över Slaget vid Marengo, år 1800. Brons med ram av brännförgylld mässing. Diam 8.
Slitage, repor.
Slaget vid Marengo utspelades i närheten av staden Alessandria, Piemonte, nordvästra Italien, 14 juni 1800, mellan Frankrike och Österrike. Befälhavarna var Napoleon Bonaparte, fransmännens nyvalda förste konsul, respektive General Michael von Melas. Slaget vanns av Frankrike men läget såg länge ovisst ut.