Halvfranska rikt präglade och förgyllda band varav flera etikettmärkta Gustaf Hedberg. Bla "Revolutionsbryllup" av Sophus Michaëlis, "Aristophanes Fåglarna". Helfranskt skinnband med guldpräglad dekor, försättsblad med broderat motiv, guldsnitt. Innehåll med handskrivna citat.
Slitage.
Flera har tillhört skådespelerskan Ebba Rudbeck.