BORDSPENDYL, mässing, empire, 1800-talets första hälft.

Urhus med grekisk/romerske guden Apollon/Apollo med lyran, sockel med stiliserad bladdekor, fyra rundade fötter. H 51.

Slitage, senare batteridrivet urverk med visare. Repor och slagmärken. Pendel och nyckel saknas även.

Utropspris
3 000 SEK