GOLVUR, urtavlan märkt EAQ, troligen 1700-tal.

Vitmålat rakt fodral med uppsvängt krön, urtavla av metall med tennring och gjutna hörnbeslag. H 213. Pendel finns.

Slitage, färgbortfall. Senare bemålning, skador, sprickor. Dörren saknar låsanordning, urtavlans lucka lös. Lod saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK