BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Sk Hauptkopia, raka sidor, rik intarsia av bla medaljong med flöjtspelande amorin samt girlander. Tre lådor, fyra svängda ben. Kalkstensskiva. L 102, b 45, h 80.

Slitage, smärre sprickor. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK