Bla "Svenska ridsportens centralförbund", "Ridskolan Strömsholm, Jubileums täflingarna", "The Royal Dublin Society", "AF Stockholms Yachtklubb", "Respublica Finlandiae Lannos Libera", "Vestra Sveriges Hushållningssällskap". 11 medlemsmärken av bla silver resp släpspänne av förgyllt silver med föreningsmärken medföljer.
Slitage, namngravyrer.
Mest adliga ätten von Braun.