VÄGGPENDYL, sengustaviansk, Hans Wessman, Stockholm, (mästare 1787-1805).
Bronserad och förgylld. Krön med dekor av musikinstrument. Urhuset flankerat av växtornament i urnor. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Nertill draperihänge. Pendel. H 81. Nyckel finns.
Skador, lagningar, slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.