GOLVUR, 1800-tal.

GOLVUR, 1800-tal.

Vitmålat och bronserat. Tryckt blomsterdekor. Svängt fodral. 2 st lod. Pendel. L 62, B 21, H 205. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Senare bemålning. Färgbortfall. Krackeleringar. Gulnad. Huven är lagad samt har sprickor. Trasigt lås på huven. Nyckel saknas till fodralet.

Proveniens

Skattmansö herrgård.

Utropspris
2 500 SEK