Grönmålat med röda lister. Skuren dekor med bla romb. Urtavlan märkt "A. F. Sjöberg Simrishamn". Pendel. 2 st lod. L 63, B 22, H ca 219. Nyckel finns.
Slitage. Senare bemålning. Huvens glas har en spricka. Utravlans färg är krackelerad och har färgbortfall. Huven med dålig passform/svårmonterad.
Skattmansö herrgård.
A. F. Sjöberg var urmakare i Simrishamn enligt Hallrättsberättelserna 1845-1846, se Urmakare i Sverige, Elis Sidenbladh, sid 143.