DROTTNING SOPHIAS RÖDAKORSTECKEN, silver, emalj, Firma Möllenborg, Stockholm sent 1800-tal.

Förgyllt silver, dekor av sammanflätade bokstäverna DST under kunglig krona över mörkblå emalj. Rosett av ripsband i rött och vitt. H 3. Två utnämningsdokument rörande Gustav V:s Minnestecken 1951 resp Röda Korsets förtjänstmedalj II klassen, 1927 medföljer.

Slitage.

Proveniens

Friherrinnan Märtha Palmstierna född Grevinna Bonde.

Utropspris
1 000 SEK