Förgyllt silver, dekor av sammanflätade bokstäverna DST under kunglig krona över mörkblå emalj. Rosett av ripsband i rött och vitt. H 3. Två utnämningsdokument rörande Gustav V:s Minnestecken 1951 resp Röda Korsets förtjänstmedalj II klassen, 1927 medföljer.
Slitage.
Friherrinnan Märtha Palmstierna född Grevinna Bonde.