ROTETAVLA. 1800-tal.

ROTETAVLA. 1800-tal.

Sköldformad. Med text: "Kongl. Skarab. Reg. Höjantorp Comp: No 385". L 62, b 61

Slitage, bleknande färger, sprickor, lagningar.

Historiskt sattes tavlan upp på soldattorpets gavel och angav det regemente och den rote som soldaten tillhörde.

Utropspris
4 000 SEK